Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5
02-776 Warszawa

tel. +48 727 008 000

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Związek na co dzień

XVII Nocny Marsz Szlakiem Powstania Wielkopolskiego

Organizacja wydarzeń, związanych z Powstaniem Wielkopolskim na Kujawach należy już do tradycji w działalności członków Koła nr 7 ZŻWP przy 56. Bazie Lotniczej w Inowrocławiu. Od 17 lat organizujemy nocny rajd powstańczym szlakiem Powstania Wielkopolskiego.
    W tym miejscu warto przypomnieć bohaterską działalność kapitana Pawła Cymsa, który dowodząc wojskami powstańczymi, wyzwolił w dniu 5 stycznia 1919 r. Inowrocław. Rajd na Kujawy był decyzją podjętą wbrew głównemu dowództwu. Dzięki coraz większej wiedzy na temat powstania i jego okoliczności mamy okazję do rozpatrywania podejmowanych decyzji, biorąc pod uwagę cele strategiczne, wyszkolenie i uzbrojenie, sytuację powstańców. Cieszy, że rośnie zainteresowanie zwycięskim powstaniem, nam szczególnie zależy na tym, by dotrzeć do młodego odbiorcy.
    Dlatego pod koniec ubiegłego roku zorganizowaliśmy marsz miejscami pamięci związanymi z Powstaniem Wielkopolskim, braliśmy udział w obchodach wyzwolenia Inowrocławia, a ten rok rozpoczęliśmy XVII Nocnym Marszem Szlakiem Powstania Wielkopolskiego. Tegoroczną trasę rozpoczęliśmy w Inowrocławiu pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich, który mieści się na ul. Orłowskiej, gdzie uczestnicy marszu zapalili znicze oraz udali się autokarami do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kościelcu Kujawskim.
   Na terenie szkoły młodzież szkolna wzięła udział w konkursie wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim przeprowadzonych przez członków Koła nr 7 oraz zawodach strzeleckich na strzelnicy szkolnej.
     Najlepszą wiedzą o Powstaniu Wielkopolskim wykazali się: Szymon Ludwig z Gimnazjum nr 1, Marta Dudek z Gimnazjum w Złotnikach Kujawskich, Jakub Michalski z Ośrodka Wsparcia Dziecka i Rodziny, Jan Biernacki ze Szkoły Podstawowej w Inowrocławiu, Paweł Książek z Zespołu Szkół Integracyjnych oraz Marek Michalski z Gimnazjum nr 2.
    Najlepsze wyniki w strzelaniu uzyskali: Adam Kubiak ze Szkoły Podstawowej, Bartosz Nierchlewski z Zespołu Szkół Integracyjnych, Aurelia Nowak ze Szkoły Podstawowej nr 11 oraz Patryk Kubiak z Gimnazjum nr 1.
   Ponadto członkowie zarządu Koła nr 7 ZŻWP wręczyli dla przedstawicieli Szkoły Podstawowej nr 4 puchar dla najliczniejszej grupy turystycznej biorącej udział w Nocnym marszu Szlakiem Powstania Wielkopolskiego.
    Po wręczeniu nagród i dyplomów uczestnicy marszu z zapalonymi pochodniami udali się pieszo w drogę powrotną przez Mimowolę do Inowrocławia. Współorganizatorami marszu był Urząd Miasta w Inowrocławiu, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kościelcu Kujawskim oraz Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Inowrocławiu..
     W rajdzie na trasie Kościelec-Mimowola-Inowrocław wzięły udział 243 osoby.

Ppłk w st. spocz. Andrzej DARGACZ
Rzecznik Koła nr 7 przy 56. Bazie Lotniczej w Inowrocławiu


« Powrót do listy