Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5
02-776 Warszawa

tel. +48 727 008 000

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Związek na co dzień

Żołnierze i Weterani – wystawa w bibliotece

20 października 2014 r. w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostródzie została otwarta wystawa poświęcona żołnierzom ostródzkiego garnizonu, którzy pełnili służbę poza granicami kraju oraz na kursach organizowanych przez Armię Stanów Zjednoczonych.
   Na wystawę składają się pamiątki, dokumenty, zdjęcia z różnych zakątków świata: Afganistanu, Iraku, Libanu, Syrii, Egiptu, USA a nawet z Wietnamu. Pierwszym oficerem z Ostródy, który pełnił służbę w kontyngencie ONZ był major Leonard Suski, który był obserwatorem w Wietnamie w 1975 r.
   - W pamięci zostają wspomnienia, które wywarły na mnie ogromne wrażenie. To, co widziałem tam, nie życzyłbym nikomu, by to oglądał. – powiedział zebranym mjr rez. Leonard Suski - Sajgon był już wówczas okrążony przez wojska Wietkongu, na miasto spadały rakiety, jedna z nich przeleciała tuż nad moją głową niszcząc całkowicie budynki 300 metrów dalej. Ponad 200 tys. uchodźców przedarło się przez kordony policji i zajęło pasy startowe czepiając się kołujących samolotów. Wszelki ruch samolotów został wstrzymany. Wojsko i policja otrzymały rozkaz strzelania do każdego, kto nie podporządkuje się rozkazom sił porządkowych - wspominał dostojny gość.     
   Podczas spotkania st. chor. sztab. Czesław Rzepka wręczył wyróżnionym osobom Gwiazdy Weterana Misji Pokojowych ONZ. Otrzymali je K. Skowroński, A. Basak, R. Kałużny, K. Bieńczyk, K. Grabiec, G. Głażewski oraz W. Brzuzy.  
   Oprócz misji pokojowych i stabilizacyjnych żołnierze z Ostródy szkoleni byli także przez Armię Stanów Zjednoczonych. Dwóch podoficerów ukończyło prestiżowy kurs Command Sergeant Major: st. chor. A. Chyżyński i st. chor. sztab. W. Gudaczewski. Tematyka wystawy przyciągnęła wielu zainteresowanych. Wśród zgromadzonych byli przedstawiciele władz samorządowych: Wicemarszałek Województwa Gustaw Marek Brzezin oraz Starosta Ostródzki Włodzimierz Brodiuk. Nie zabrakło i młodzieży – przedstawicieli Zespołu Szkół Zawodowych im. S. Petöfi oraz członków Koła nr 5 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.
    Organizatorami wystawy byli Miejska Biblioteka Publiczna w Ostródzie, Koło nr 5 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego i Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.
 

Wojciech GUDACZEWSKI

« Powrót do listy