Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5
02-776 Warszawa

tel. +48 727 008 000

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Związek na co dzień

Wystawa o „Czerwonych Koszarach”

27 lutego 2014 r. w sali wystaw czasowych Muzeum w Ostródzie otwarto wystawę pt. „Czerwone Koszary. Od 6 Szkolnego Pułku Samochodowego do 2 Ośrodka Szkolenia Kierowców”.
   - Na ekspozycji zgromadziliśmy szereg pamiątek, które ofiarowali członkowie Koła nr 5 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego – mówi ppłk rez. Ryszard Kałużnysą tu także eksponaty z Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu i Gimnazjum w Durągu im. Żołnierza Polskiego – stanowiące kiedyś salę tradycji w JW 1954 a nawet przywiezione prosto z kompleksu koszarowego przy ul. Grunwaldzkiej. Te ostatnie udostępniła nam Agencja Mienia Wojskowego w Olsztynie, która zarządza dawnymi koszarami.
   - Pomysł wystawy zrodził się około roku temu – dodaje Wojciech Gudaczewski, wiceprezes Koła nr 5 ZŻWP – od tego też czasu gromadziliśmy pamiątki, zdjęcia i dokumenty. Historia JW 1954 związana jest nierozerwalnie z historią Ostródy. Warto przypomnieć ją mieszkańcom miasta jak również pokazać młodemu pokoleniu.
   Zwiedzający oprócz eksponatów mogli także zobaczyć pokaz broni przygotowany przez Klub Strzelecki Garda, skosztować żołnierskiej grochówki oraz zapoznać się z umundurowaniem żołnierzy Wojska Polskiego. W roli wartowników wystąpili młodzi ludzie, kandydaci do zawodowej służby wojskowej.
   - W Ostródzie mieszka wiele rodzin wojskowych, o których nie można zapominać - powiedział Włodzimierz Brodiuk Starosta Ostródzki – Cieszę się, że po rozformowaniu jednostki, to środowisko zaczyna się integrować i spotykać. Powiat Ostródzki zawsze będzie wspierał działania obywatelskie a ta wystawa jest efektem działania grupy ludzi, organizacji pozarządowej. To bardzo cenna inicjatywa.
   - Mogę złożyć zapewnienie, że w Ostródzie powstanie taka ekspozycja na stałe  – mówił Grzegorz Kierozalski, Z-ca Burmistrza Ostródy – w naszym mieście zawsze byli obecni żołnierze. Dziś aż łza się w oku kręci, gdy widzimy opuszczone koszary. Dlatego cenię sobie działanie Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.
   Organizatorami wystawy są: Koło nr 5 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Ostródzie i Muzeum w Ostródzie. Patronat nad wydarzeniem objęli Starosta Ostródzki Włodzimierz Brodiuk i Burmistrz Ostródy Czesław Najmowicz. Wystawę można zwiedzać do 10 kwietnia 2014 roku.

Wiceprezes koła nr 5 ZŻWP
Wojciech GUDACZEWSKI

 

« Powrót do listy