Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5
02-776 Warszawa

tel. +48 727 008 000

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Związek na co dzień

Ostrowieckie Koło ZŻWP oddaje hołd żołnierzom AK

9 lipca 2017 roku w Woli Grójeckiej, w powiecie ostrowieckim, odbyła się uroczystość upamiętniająca żołnierzy z oddziału Tomasza Wójcika „Tarzana”. W ceremonii, czczącej 73. rocznicę potyczki pod Wolą Grójecką z oddziałem żołnierzy niemieckich, w której, w nierównej walce poległo 37 partyzantów z oddziału zwiadu Świętokrzyskiego Zgrupowania AK, dowodzonego przez „Tarzana”, udział wzięli członkowie Zarządu oraz poczet sztandarowy Koła nr 8 Związku Żołnierzy WP z Ostrowca Świętokrzyskiego.
     Licznie zgromadzeni mieszkańcy, przedstawiciele organizacji kombatanckich, samorządów i wielu  instytucji, złożyli kwiaty przed pomnikiem, uczestniczyli we mszy świętej w Ćmielowie oraz oddali hołd bohaterom na miejscowym cmentarzu. Gospodarzem uroczystości był Prezes ostrowieckiego Koła „Ponury” Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej - Kazimierz Kocowski.
    Okoliczności bitwy sprzed 73 lat, przedstawił kustosz Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, Marek Wójcicki. Przemawiał także Wicewojewoda Świętokrzyski Andrzej Bętkowski.
     Po złożeniu kwiatów przed pomnikiem w Woli Grójeckiej, uczestnicy uroczystości pojechali do Ćmielowa, gdzie w miejscowym kościele wzięli udział we mszy świętej w intencji „Tarzana” i jego żołnierzy. Nad grobami partyzantów, na cmentarzu parafialnym w Ćmielowie,  przemawiali: senator Jarosław Rusiecki oraz przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Arkadiusz Bąk. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele rodziny Tomasza Wójcika „Tarzana”.

Mirosław WDOWCZYK

 

« Powrót do listy