Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5
02-776 Warszawa

tel. +48 727 008 000

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Aktualności

Olsztyński Zarząd Wojewódzki ZŻWP zagrał na WOŚP

Główny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się w tym roku w Olsztynie w obu galeriach handlowych równocześnie, w sobotę (12 stycznia 2019 r.). W Galerii Warmińskiej przy ul. Tuwima zagrał też olsztyński Zarząd Wojewódzki ZŻWP. Zebrał prawie półtora tysiąca złotych!
   Członkowie ZW przygotowali stoisko z różnymi wojskowymi gadżetami, mapami i książkami oraz kolekcją białej broni. A wolontariusze ZŻWP, rodzeństwo Mateusz i Michalina z mamą Katarzyną Grzyb (notabene wnuki i córka prezesa ZW) zebrali tam do puszki 1388złotych i 65 groszy!
    Ale to nie wszystkie pieniądze. Prezes ZW płk Andrzej Piętak wystawił na licytację swoje pamiątkowe nakrycia głowy: hełm z logo UN i niebieski beret z polskiego kontyngentu wojskowego misji pokojowej ONZ w Syrii (Wzgórza Golan, lata 70. XX wieku). Oba poszły szybko, hełm za 50 zł, a beret za 20 zł. Jednym ze szczęśliwych nabywców był uczeń  piątej klasy z Olsztyna, 11-letni Marcel Peterwas, który przybył na WOŚP z tatą. Wylicytowane pamiątki wzbudziły wyraźną zazdrość jego kolegów.
     Na stoisku ZW ZŻWP zgromadzono białą broń, pagony oficerskie, proporce i odznaki żołnierzy armii członkowskich misji pokojowych ONZ. Przez sześć godzin dyżurowali przy nim, prócz prezesa Piętaka i jego rodziny, I wiceprezes ZW mł. chorąży Stanisław Walczak i członek Koła nr 21 w Olsztynie ppłk Marek Krysiewicz wspierany przez żonę Barbarę. Wystąpił on, podobnie jak prezes, na galowo: w mundurze z licznymi odznaczeniami. Kilka godzin czuwał tam też członek ZW i ZG Jerzy Pantak, agitując darczyńców i robiąc zdjęcia.
    Co pewien czas płk Andrzej Piętak wygłaszał krótką prelekcję o prezentowanej białej broni, zwłaszcza o szablach oficerskich. Największe zaciekawienie wzbudzała najcenniejsza z nich, tzw. batorówka, datowana na koniec XVI wieku.
    Żołnierskie stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem klientów Galerii, mieszkańców Olsztyna i przyjezdnych, dlatego puszka szybko się zapełniała. Dodatkową przynętą były wojskowe mapy, oficerskie pagony i metalowe orzełki WP (za minimum 5 zł do puszki). Niektórych skusiły też książki związane z wojskowością, ale musieli dać za nie znaczniejsze kwoty. W nagrodę darczyńcy otrzymywali, prócz orkiestrowych serduszek, specjalne kalendarzyki przygotowane przez prezesa ZW, z adresem siedziby i nr KRS naszego Związku.
 

*     *     *

Od autora: W oczekiwaniu na policzenie zawartości orkiestrowej puszki, co trwało do poniedziałkowego ranka oraz podczas pisania tej informacji dotarła do mnie wiadomość o zamachu na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, a później o jego śmierci. Wstrząsnęło mną to tym bardziej, że poznałem pana Adamowicza bliżej, w bardzo trudnym okresie jego pracy - po wielkiej powodzi spowodowanej nawałnicą, jaka wydarzyła się w Gdańsku 9 lipca 2001 roku. Jako reporter jednej z ogólnopolskich czasopism wiele godzin towarzyszyłem MU i jego ekipie w akcji ratunkowej i ocenianiu szkód. Przekonałem się wtedy, jak bardzo był przejęty losem poszkodowanych ludzi i oddany swojemu miastu. Tak było i w następnych latach. Mam nadzieję, że jego tragiczna i bezsensowna śmierć obudzi wiele sumień, a Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy grać będzie dalej bez zakłóceń. W każdym razie ja, a zapewne i moi koledzy z olsztyńskiej organizacji ZŻWP, nadal będę ją wspierał.

Tekst i zdjęcia: Jerzy PANTAK

 

« Powrót do listy