Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5
02-776 Warszawa

tel. +48 727 008 000

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Aktualności

Olsztyński sztandar na majowych świętach

Olsztyńska wojewódzka  organizacja ZŻWP  własny sztandar posiada od maja 2014 roku. Od tego czasu poczet sztandarowy zarządu wojewódzkiego uczestniczył w obchodach wielu uroczystości patriotycznych. Tak było i w 2018 roku, podczas  majowych uroczystości.
    W Święto Flagi RP, 2 maja, poczet stawił się przed olsztyńskim ratuszem, stając w szeregu z innymi pocztami szkolnymi, związkowymi, kombatanckimi i służb mundurowych. W programie uroczystości było wciągnięcie flagi państwowej na maszt, odegranie hymnu przez miejskiego trębacza Daniela Rupińskiego, okolicznościowe wystąpienia, występ chóru dziecięcego Milloe Voici  przy Parafii Matki Boskiej Fatimskiej w Olsztynie oraz recytacja wiersza o polskiej fladze w wykonaniu seniorów z Warmińsko-Mazurskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Olsztynie.
    Od dłuższego czasu członkami pocztu są zasłużeni działacze naszej organizacji: przewodniczący Woj. Komisji Rewizyjnej ppłk Zdzisław Cimaszkiewicz (członek koła nr 11), sekretarz ZW, st. kpr. Kazimierz Winiarski (sztandarowy z K11) i członek Woj. Sądu Koleżeńskiego płk Antoni Patkowski (K15). Tym razem jednak kol. Winiarskiego (nieobecnego z powodów rodzinnych) zastąpił całkiem młody wysoki człowiek, Dobrosław Zimiński, wnuk Antoniego Patkowskiego. Jest on absolwentem olsztyńskiego Gimnazjum nr 7 i stara się o przyjęcie do dęblińskiej szkoły wojsk lotniczych. Pomyślnie przeszedł już pierwsze testy.
    Następnego dnia poczet w tym samym składzie wziął udział w obchodach Święta Konstytucji 3 Maja: najpierw w uroczystym nabożeństwie w bazylice Świętego Jakuba, potem w przemarszu na plac Konsulatu Polskiego, gdzie przed Kolumną Orła Białego wciągnięto flagę na maszt, wysłuchano hymnu, apelu pamięci i salwy honorowej oraz składano kwiaty. Składała je też delegacja ZW ZŻWP w Olsztynie w składzie: ppłk Wacław Michalak (K21) wiceprezes ZW, mł. chor. Stanisław Walczak (zarazem prezes K11), skarbnik ZW, st. chor. sztab. Maciej Sasin (K21) i st. chor. sztab. Eugeniusz Grzybowski (prezes K21 i przewodniczący Sądu Koleżeńskiego).
    Kilka dni później, 8 maja, sztandar ZW ZŻWP w Olsztynie pojawił się na miejskich uroczystościach z okazji 73. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Najpierw jednak asystował delegacji ZW na cmentarzu wojskowym przy ul. Szarych Szeregów, gdzie dorocznym zwyczajem złożono kwiaty i zapalono symboliczne znicze na grobach czerwonoarmistów, polskich żołnierzy i francuskich lotników z pułku Normandie-Niemen.
    Tym razem w składzie pocztu byli wspomniani już koledzy: Stanisław Walczak (sztandarowy), Eugeniusz Grzybowski i Wacław Michalak. Ale na głównych uroczystościach, znów na placu Konsulatu Polskiego, pod Kolumną Orła Białego, obecny był poczet z inną asystą: prócz Zdzisława Cimaszkiewicza byli to prezes olsztyńskiego koła nr 19 Mieczysław Tomaszewski i st. chor. sztab. Jerzy Kosiński (sympatyk związku) Kwiaty pod kolumną składali w imieniu Związku: wiceprezes Stanisław Walczak i przewodniczący Sądu Koleżeńskiego Eugeniusz Grzybowski.
   Oby związkowy sztandar był wykorzystywany tylko w takich krzepiących ducha sytuacjach, bo przecież życie powoduje, że potrzebny jest także w mniej radosnych chwilach. Niestety, w tym roku asystował już kilkakrotnie w ostatniej drodze naszych kolegów. Składy pocztów ustalają wtedy koledzy z poszczególnych kół.

Tekst i zdjęcia: Jerzy PANTAK

 

« Powrót do listy