Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5
02-776 Warszawa

tel. +48 727 008 000

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Aktualności

Obchody Święta Konstytucji w Trójmieście

3 maja 2018 r. Gdynia obchodziła 227. rocznicę uchwalenia Wielkiej Konstytucji. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie. Z tej okazji w gdyńskim porcie wszystkie okręty Marynarki Wojennej podniosły wielką galę banderową, odbyła się msza święta w intencji ojczyzny i uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja.
    Msza święta w intencji ojczyzny odbyła się w kościele Najświętszej Marii Panny Królowej Polski. Po nabożeństwie uczestnicy przeszli ulicami: Świętojańską, Żwirki i Wigury oraz Słowackiego pod pomnik Konstytucji 3 Maja. Tam, o godz. 11.30, odbyły się główne uroczystości. Po rozwinięciu kompanii reprezentacyjnej MW i przyjęciu meldunku o gotowości do uroczystości przez zastępcę dowódcy 3 FO kmdr. Wojciecha Sowę odczytano rozkaz okolicznościowy dowódcy 3 Flotylli Okrętów oraz odbył się apel pamięci - o dziwo, bez akcentów smoleńskich. Następnie - w imieniu władz miasta - wystąpiła radna Elżbieta Sierżęga, która m. in. podkreślała, że dzisiaj również musimy przejawiać patriotyzm i to dotyczy nie tylko żołnierzy, policjantów, strażaków, czy strażników miejskich. Każdy z nas ma jakąś służbę i obowiązki. Wszystko, co służy naszemu krajowi, miastu i naszym najbliższym powinniśmy wykonywać z ogromnym oddaniem.
    W tym roku część wydarzenia odbyła się w strugach deszczu, co jednak nie zakłóciło jego przebiegu. W uroczystości brał udział prezydent miasta Wojciech Szczurek oraz radni miasta. Obecna była także delegacja Koła nr 25 ZŻWP w składzie kol. kol. kmdr. Stanisława Kwiatkowskiego, kmdr por. Wincentego Kurowskiego, kmdr. por. Witolda Wojewody i kmdr. dr. Krzysztofa Zabieglińskiego. Wśród mieszkańców zauważyć można było także innych członków Koła, w tym kol. kol. st. chor. Andrzeja Hinza i Hannę Błaszkiewicz. Obecny był również - wraz z delegacją - nasz wiceprezes zarządu i zarazem prezes Pomorskiego Okręgu ZOR kol. kmdr por. Ryszard Woliński, jak też reprezentacje kół Stowarzyszenia Oficerów Marynarki Wojennej RP.
   Po wystąpieniu radnej pod pomnikiem reprezentanci Sejmu, Senatu, władz miasta, Akademii Marynarki Wojennej z komendantem - rektorem kmdr. prof. dr. hab. Tomaszem Szubrychtem i 3 Flotylli Okrętów z kmdr. Wojciechem Sową, służb mundurowych, portu, gdyńskich uczelni, organizacji pozarządowych, kombatanci, a także mieszkańcy złożyli wiązanki kwiatów. Dla podkreślenia rangi święta, z armat Okrętu - Muzeum ORP Błyskawica oddano 21 salw. Dodajmy, że jest to największa możliwa liczba salw honorowych oddawana podczas najważniejszych świąt wojskowych i państwowych. Dodatkowo w gdyńskim porcie wszystkie okręty Marynarki Wojennej podniosły wielką galę banderową.
    Natomiast późnym popołudniem, na zaproszenie marszałka województwa pomorskiego pana Mieczysława Struka reprezentacja Koła (wśród widzów zauważyć też było można prezesa Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP kol. ppłk. Zbigniewa Drozdka) wzięła udział w koncercie pt. „Już nie zapomnisz mnie” w wykonaniu artystów i na scenie Opery Bałtyckiej w Gdańsku. W repertuarze było niemal 20 przepięknie zaprezentowanych piosenek dwudziestolecia międzywojennego, które są do dziś znane i cenione, zwłaszcza przez nieco starsze pokolenie Polaków.

Tekst i foto: Krzysztof ZABIEGLIŃSKI

 

« Powrót do listy