Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5
02-776 Warszawa

tel. +48 727 008 000

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Aktualności

Obchody 73. rocznicy wyzwolenia Gdyni

W dniu 28 marca 2018 r. ulice Gdyni udekorowane były flagami państwowymi oraz Miasta Gdyni. Oznaczało to, że miasto uroczyście obchodzi 73. rocznicę wyzwolenia spod okupacji hitlerowskiej. Niestety, nie dało się tego wyczuć na centralnej uroczystości, jaka miała miejsce o godz. 12.00 na Skwerze Kościuszki. Oczywiście, stawiła się kompania reprezentacyjna i orkiestra Marynarki Wojennej. Przybyli przedstawiciele niektórych środowisk kombatanckich i byłych żołnierzy zawodowych Marynarki Wojennej. Zauważyć można też było niemałe grono oficerów, pełniących czynną służbę w Marynarce Wojennej. Stawili się przedstawiciele policji i Państwowej Straży Pożarnej oraz Straży Granicznej, a także kilku innych miejskich instytucji i organizacji. Ale na trybunie honorowej zabrakło przedstawicieli władz miasta, a najważniejszym reprezentantem magistratu był dyrektor Urzędu Miasta pan Jerzy Zając. Inna rzecz, że i mieszkańców Gdyni też było jakoś mało, choć - trzeba przyznać - chłód i wietrzyk dość skutecznie zapewne studziły patriotyczne uczucia.
   Dodajmy, że dowódca kompanii reprezentacyjnej, składając meldunek dowódcy uroczystości zastępcy dowódcy 3 FO panu kmdr. Wojciechowi Sowie jako okoliczność uroczystości podał „z okazji zakończenia działań wojennych w Gdyni”, a nie wyzwolenia Gdyni! Nie sądzę, by ta formuła była wymysłem Bogu ducha winnego dowódcy kompanii, ani nawet dowódcy uroczystości.
     Przy tym wszystkim jakoś nie dziwiło, że nikt nie pokusił się o wygłoszenie choćby kilku słów hołdu dla bohaterów, którzy w walkach o Gdynię ponieśli najwyższą z ofiar. Wyzwolicieli, wywodzących się nie tylko z Armii Czerwonej, ale i z 1. Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte, którzy w walkach o miasto ginęli, aby wysiedleni przez hitlerowców gdynianie mogli wrócić do swych domów, a miasto odzyskało i rozwinęło swą wielkość.
    Kulminacyjnym punktem uroczystości było złożenie wiązanek kwiatów na Płycie Marynarza Polskiego przez delegacje, a wśród nich  przedstawicieli Koła nr 25 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego i Koła nr 5 przy AMW Stowarzyszenia Oficerów Marynarki Wojennej RP, m. in.  kol. kol. kmdr por. Wincentego Kurowskiego, kmdr. por. Witolda Wojewodę, chor. sztab. Ludwika Dąbrowskiego  i kmdr. dr. Krzysztofa Zabieglińskiego. Towarzyszył im prezes Zarządu Głównego SOMW RP kol. wiceadm. Maciej Węglewski. Warto odnotować także liczny udział delegacji Związku Oficerów Rezerwy im. marszałka J. Piłsudskiego z kol. kmdr. por. Ryszardem Wolińskim.
    Natomiast o godz. 13.00 przy tablicy pamiątkowej ku czci żołnierzy 1 Brygady Pancernej z udziałem przedstawicieli gdyńskich organizacji kombatanckich i proobronnych odbyła się skromna, ale podniosła uroczystość uczczenia pamięci poległych podczas wyzwalania Gdyni w ostatniej dekadzie marca 1945 roku.  Po krótkim przypomnieniu przebiegu walk o Gdynię i wkładu w to dzieło żołnierzy 1 BPanc przez kmdr. dr. Krzysztofa Zabieglińskiego delegacje (głównie gdyńskich kół ZŻWP i ZOR) złożyły wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Warto dodać, że mimo tego, iż tablicę ufundowało społeczeństwo Gdyni, to obiekt popada w zapomnienie zarówno przez władze miasta, jak i mieszkańców. Wyrazem tego jest choćby fakt, że od lat nikt (poza środowiskiem b. żołnierzy zawodowych czy żołnierzy rezerwy) tego miejsca nie celebruje przy okazji obchodów doniosłych świąt i rocznic, a nawet  nie sprząta najbliższego otoczenia, ani czyści samej tablicy. Dodajmy, że w tym roku dokonał tego kol. kmdr Andrzej Blok, któremu uczestnicy uroczystości zgotowali skromną owację.
     Nie uda się jednak umknąć od gorzkiej refleksji, że obawy przed przetaczającym się przez Polskę walcem historii dość skutecznie dezawuują bojowe tradycje żołnierzy, którzy u boku Armii Czerwonej przynieśli Polsce upragnione wyzwolenie. A Prezydent Andrzej Duda tak pięknie prawił o jednakiej wartości krwi przelanej…

Tekst i foto: Krzysztof ZABIEGLIŃSKI

 

« Powrót do listy