Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5
02-776 Warszawa

tel. +48 727 008 000

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Aktualności

Jarosławiec - 2017. To był Cudowny Weekend

Na dzień dzisiejszy to już historia, Ośrodek Wczasowo-Rehabilitacyjny „Arka” w dniach 20-22 października był pełen gości, bowiem w tych dniach wyznaczyli sobie tu spotkanie weterani i rezerwiści ze Związku Żołnierzy Wojska Polskiego z rejonu słupskiego, w tym weterani Sił Powietrznych oraz sympatycy 36 Pomorskiego Pułku Artylerii stacjonującego kiedyś w Złocieńcu i Stargardzie, był to bowiem „XVI Weekend Weterana i Rezerwisty” oraz „X Spotkanie Sympatyków 36pa” łącznie 143 osoby.
    Organizatorem spotkania był Komitet organizacyjny z Zarządu Rejonowego Związku Żołnierzy WP w Słupsku, w składzie: Prezes - ppłk Romuald Detmer, Wiceprezesi: mjr Andrzej Kowalewski i kpt. Sławomir Waniewski. To dzięki ich staraniom i pełnej determinacji mogliśmy się spotkać nad pięknym polskim Bałtykiem i spędzić ze sobą niezapomniane weekendowe chwile.
   Pora roku no niestety już jesienna, było deszczowo ale ciepło aczkolwiek gorąca, przyjazna, a wręcz rodzinna atmosfera spotkań koleżeńskich rekompensowała pochmurną i mokrą pogodę.
    Pięknie też wyglądał sam Jarosławiec, zadbany, obecnie wyciszony, prawie bezludny, bez letniej gorączki i tłumów letników ciągnących wąskimi uliczkami na plażę i z plaży oraz wałęsających się po wiosce.
    Najbardziej charakterystycznym elementem krajobrazu Jarosławca - i zarazem największą atrakcją - jest latarnia morska, której światło widoczne jest z odległości 24 mil morskich. Jest to jedna z 9 latarni na polskim wybrzeżu. Ten zabytkowy obiekt z1829 roku zbudowany został na planie koła, z czerwonej i glazurowanej cegły. Wszystkie kondygnacje podkreślają ozdobne gzymsy. Z balkonu szczytowego, znajdującego się na wysokości 33 metrów, rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na morze i dwa przybrzeżne jeziora oraz muzeum bursztynu.
    Ośrodek „Arka”, który nas gościł jest pięknie położony, blisko morza, posiada wspaniałe warunki zakwaterowania, a jedzenie palce lizać. Personel ośrodka miły i uczynny. Szkoda tylko, że spotkania weekendowe możemy tam organizować tylko  raz w roku w miesiącach kiedy nie ma kuracjuszy.
   Na zaproszenie Komitetu Organizacyjnego na spotkanie stawiło się jak już wcześniej wspomniałem 143 osoby, z całego kraju, ze Słupska, Ustki, Gdyni, Bydgoszczy, Gorzowa Wlkp., Torunia, Złocieńca, Szczecina, Szczecinka, Sopotu, Stargardu, Starogardu Gdańskiego, Człuchowa, Choszczna, Lęborka, Wałcza, Redzikowa, Trzemiętowa, Raciążka, Kobylnicy, Kretomina, Żukowa, Warszawy i Gniezna.
   W spotkaniu tym uczestniczyli osoby, które były po raz pierwszy na naszym integracyjnym spotkaniu  i oznajmili, że są tym spotkaniem zachwyceni, a byli to: Państwo Lichwa - Złocieniec,  Jóźwik (junior) - Bydgoszcz, Adamowscy - Starogard Gdański, Barańscy i Brejna - Człuchów, Kiedrowicz - Ustka, Milczewscy i Góra - Lębork, Chełkowscy - Łochowo, Lechowscy - Szczecinek, Gizara - Kobylnica, Chojnowscy - Słupsk, Idziak i Sroczyńscy - Koszalin, Jakimscy - Słupsk oraz Pan Świtek - Kobylnica.
    Po przybyciu i zakwaterowaniu, w piątek 22 października, uczestnicy zostali zaproszeni na kolację połączoną ze spotkaniem w formie dansingu. Do tańca przygrywał związany od początku z naszymi weekendami człowiek orkiestra Stanisława Grudzińskiego ze Sławna. Zabawa była przednia, wszyscy bawili się wyśmienicie do długich godzin nocnych.
    W sobotę do południa uczestnicy mieli czas na wypoczynek i zwiedzanie okolicy natomiast o godzinie 15.00 organizatorzy zrobili gościom niespodziankę, zapraszając na koncert. Wojskowy  Zespół Wokalny Zarządu Rejonowego ZŻWP w Słupsku „Wiarusy” im. ppłk. lek. Stanisława Szarmacha. Zespół wykonał kilkadziesiąt piosenek patriotycznych, wojskowych i o miłości wzbudzając entuzjazm zgromadzonych słuchaczy. Zebrani podziękowali członkom Zespołu brawami na stojąco. Koncert trwał dwie godziny. Natomiast wieczorem organizatorzy zaproponowali uczestnikom kolejne spotkanie taneczne przy piwie. Zabawa i w tym dniu była również wspaniała i trwała do godziny 00.17.
    W niedzielę po śniadaniu  wykonano całej grupie zbiorowe zdjęcie po  obiedzie goście pożegnali wspaniały ośrodek i Jarosławiec wracając na odpoczynek do domu. Kilka osób pozostało do poniedziałku.
    Na podkreślenie zasługuje fakt zapewnienia uczestnikom bardzo dobrych warunków zakwaterowania, a w szczególności wspaniałego wyżywienia (gratulacje dla szefa kuchni): śniadania i kolacji zorganizowanego w formie szwedzkiego stołu, a obiadu podanego przez kelnerki.
    Ponadto podkreślić należy, że zgodnie z uchwałą Zarządu Rejonowego organizowaliśmy zbiórkę pieniędzy dla osób poszkodowanych przez sierpniowe huragany na terenie województwa  Pomorskiego, zacni goście też w tej zbiórce wzięli udział łącznie uczestnicy tego integracyjnego spotkania wrzucili do urny 1191 zł. Wiceprezes d/s ekonomicznych wpłacił wczoraj na rzecz gminy Chojnice 1750 zł oraz na rzecz gminy Parchowo też 1750 zł.
    Ponadto, Zarząd Rejonowy aktywnie włączył się do akcji zbierania podpisów pod projektem ustawy Komitetu Inicjatyw Ustawodawczych FSSM RP gdzie wykorzystaliśmy to spotkanie i zebraliśmy 40 podpisów. Za wsparcie finansowe poszkodowanych i za podpisy na rzecz osób prześladowanych ponadto za godną postawę Zarząd Rejonowy ZŻWP w Słupsku bardzo serdecznie, ciepło i po żołniersku dziękuje!

   Tą drogą jeszcze raz gorąco, serdecznie i apetycznie dziękujemy organizatorom za wspaniale zorganizowane  spotkanie, uczestnikom bardzo dziękujemy za przybycie, a kierownictwu Ośrodka  „Arka” słowa „Dziękuję”, „Dziękuję” i raz jeszcze „Dziękuję”  kierujemy do Pana Stefana Kwiatkowskiego i Joanny Bogdańskiej, a za waszym pośrednictwem dla całej załogi, za zapewnienie doskonałego zabezpieczenia  potrzeb jego uczestników.
    Pozdrawiamy wszystkich uczestników tego niezapomnianego integracyjnego spotkania.
    Zapraszamy za rok  na dzień 26-28.10.2018r.  Do zobaczenia!

                            Tekst: Jan KARAŚ i Romuald DETMER
                             Foto:  Jan KARAŚ

 

« Powrót do listy