Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5
02-776 Warszawa

tel. +48 727 008 000

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Aktualności

Słupsk. Uroczyste obchody czterech rocznic

13 października 2017 roku odbyła się rocznicowa uroczystość w związku z faktem, że w dniu 8 października minęło 54 lata od powstania 7 Łużyckiej Dywizji Desantowej (8 października 1963 r.). Zarząd Rejonowy ZŻWP, koło nr 3 ZŻWP „niebieskie berety” Stowarzyszenie Przyjaciół „Niebieskich Beretów” i środowisko byłych żołnierzy jednostek 7 Dywizji, uczciło tą rocznicę uroczystą zbiórką przed pamiątkowym pomnikiem przed sztabem 7 Brygady Obrony Wybrzeża.
   Uroczystość rozpoczęło krótkie wystąpienie okolicznościowe głównego inicjatora obchodów rocznicowych Kolegi  ppłk. Adama Żurawskiego, który przedstawił zebranym powód i cel spotkania.
     Następnie głos zabrali pierwszy dowódca 7 Brygady Obrony Wybrzeża płk Mieczysław Koziński, który nawiązał do tradycji kontynuowania dorobku jednostek 7 Dywizji oraz potrzebie ścisłej więzi obecnych żołnierzy Brygady z tymi, którzy pełnili służbę wojskową zarówno w słupskich jednostkach byłej 7 Dywizji jak i 7 Brygady Obrony Wybrzeża.
    Płk Jan Karaś, Wiceprezes Zarządu Rejonowego Związku Żołnierzy WP w Słupsku, przekazał zebranym rocznicowe pozdrowienia i gratulacje od Związku Żołnierzy Wojska Polskiego i życzył środowisku „Niebieskich Beretów”, zarówno tym którzy są jeszcze w służbie jak i kolegom, którzy już ją zakończyli wielu sukcesów w służbie jak i w społecznej działalności na rzecz środowiska tych, którzy mieli zaszczyt nosić niebieskie berety.
    Dowódca 7 Brygady Obrony Wybrzeża płk Rafał Ostrowski podziękował zebranym za przybycie i pamięć o historii i tradycjach, które dzisiaj kontynuuje 7 Brygada a które przejęła głównie po słupskich jednostkach „Niebieskich Beretów”, ale i również po jednostkach 8 Dywizji Zmechanizowanej (16 Pułk Czołgów).
   W imieniu zebranych na uroczystości kwiaty pod pomnikiem pamiątkowym złożyła delegacja pod przewodnictwem płk. Mieczysława Kozińskiego.
   Następnie poproszono zebranych o przejście do Sali Tradycji 7 Brygady, gdzie płk Mieczysław Koziński, jako przedstawiciel Stowarzyszenia Przyjaciół Niebieskich Beretów, wręczył Dowódcy Brygady pamiątkowy „Pierścień Niebieskich Beretów” od kolegów byłych żołnierzy 7 Łużyckiej Dywizji Desantowej wraz z „Aktem Przekazania”.
   Dowódca Brygady podziękował za wyróżnienie Brygady tym pierścieniem i zapewnił, że znajdzie on godne miejsce na Sali Tradycji Brygady.
   Po tej uroczystości zebrani z zaciekawieniem oglądali stare i nowe eksponaty wystawione na Sali Tradycji. Na wielu z nich rozpoznawali siebie, swoje pododdziały oraz sprzęt, który był na ich wyposażeniu, a także wiele fotografii z miejsc szkolenia i ćwiczeń w których uczestniczyły słupskie jednostki „Niebieskich Beretów”.
    O godzinie 16.00 uczestnicy uroczystości przewidzieli środowiskowe, doroczne spotkanie integracyjne w barze „U Gabrysia”. Tu zaznaczono, że obchodzimy dziś również inne rocznice do których zaliczmy:
     - 74 rocznica bitwy pod Lenino (12.10.1943);
     - 243 rocznica powołania przez Sejm Komisji Edukacji Narodowej - Dzień Nauczyciela (14.10.1773);
     - 525 rocznica odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba (12.10.1492).
     Wszyscy zebrani uczcili minutą ciszy żołnierzy,którzy polegli na polach walki  w okresie II Wojny Światowej oraz zmarłych żołnierzy i pracowników cywilnych jednostek 7. ŁDD.
     Po tych wszystkich patriotycznych obrzędach przystąpiono do biesiadowania  w ramach którego przy golonce i innych specjałach mogli powspominać czasy wspólnej służby, ciekawe, radosne a nieraz i wielce stresujące zdarzenia wojskowego życia w jednostkach „Niebieskich Beretów”, które były jedyną taką formacją w Wojsku Polskim.
     Dziękujemy organizatorom tego przedsięwzięcia za chwile refleksji, zadumy i radości ze spotkania. Składamy podziękowania inicjatorom tego przedsięwzięcia, a szczególnie Koledze ppłk. Adamowi Żurawskiemu - przewodniczący RKR,  prezesowi koła nr 3 „niebieskie berety" kol. Leonowi Kozłowskiemu oraz kol. Jackowi Słomińskiemu - sekretarzowi RKR za ich pracę i wysiłek, aby spotkania te odbywały się co roku i uczestniczyło w nich coraz więcej tych, którzy mieli zaszczyt służyć w tych elitarnych jednostkach oraz sympatyków  jednostek  komandosów morskich.
    Dziękujemy również za przybycie naszym zacnych i godnym  kolegom seniorom w osobach kol. Józkowi Stańkowskiemu - prezesowi  honorowemu  koła nr 4 im. 28. splm (lat 94) oraz kol. Bogdanowi Kapuścińskiemu też członek  koła nr 4.

Tekst: Jan KARAŚ  i Romuald  DETMER
Foto: Jan KARAŚ

 

« Powrót do listy